30" Range Hood With The Fit System - UXT2030ADB
30" Range Hood With The Fit System
Model: UXT2030ADB










30" Range Hood With The Fit System
Model: UXT2030ADB
Key Features
Grease filter
Hidden Vent
2-speed, 190 CFM Motor Class
Incandescent Lighting
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Grease filter
The grease filter helps trap unwanted grease and helps remove odors.
Hidden Vent
2-speed, 190 CFM Motor Class
Two fan speeds provide the right amount of ventilation for every meal you prepare.
Incandescent Lighting
Incandescent lighting makes it easy to see what you’re cooking with bulbs that are inexpensive to replace.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 31 in. |
| Height | 21 in. |
| Length | 7 in. |
| Weight | 14 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.94 in. |
| Shipping Height | 9.94 in. |
| Shipping Length | 23.63 in. |
| Shipping Weight | 54 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 54 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.59 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.81 lbs. |
| Total of Cubes | 1.59 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.81 lbs. |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| Prop 65 | Yes |
| Star K Certified | Yes |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Depth | 18-5/8 in |
| Gross Weight | 17 lbs. |
| Height | 21 in. |
| Net Weight | 14 lbs |
| Width | 31 in. |
Controls
| Control Type | Push Button |
| Number of Vent Speeds | 2 |
Ventilation Details
| BTU Threshold | 40 K |
| CFM Motor Class | 250 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Outlet Size | 7 in |
| Duct Type | Round |
| Lighting Control Type | Rocker Switch |
| Number of Task Light Settings | 2 |
| Task Light Type | Incandescent |
| Task Lighting | Yes |
| Venting | Exterior |
Details
| Blower Type | Axial |
| Hood Type | Under-the-Cabinet |
| Material | Painted Steel |
Refinements
| Features | FIT System |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Capacity
| Volume | 2.637 Cu.Ft. |
Where to Buy Amana Appliances in Cuba.









