Gas Cooktop - NA36R5310FSAA
Gas Cooktop
Model: NA36R5310FSAA












Gas Cooktop
Model: NA36R5310FSAA
Current Rebates
Key Features
Total Number of Burners
Continuous Cast Iron Grates
Sealed Burners for Easy Cleanup
ADA Compliant
Powerful Burner
Front Controls
Easy Cleanup
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Total Number of Burners
Continuous Cast Iron Grates
Continuous Cast Iron Grates- Continues Cast Iron Grates provide a sleek and smooth design.
Sealed Burners for Easy Cleanup
ADA Compliant
Powerful Burner
Powerful burners have the flexibility to accommodate a number of dishes at once.
Front Controls
Front controls are easy to reach.
Easy Cleanup
Sealed burners prevent food from dropping into the burners for easy cleanup.
Specifications
Key Features
| ADA Compliant | Yes |
Design
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Gas |
Cooktop
| Total Power | 55K BTU |
| Total Number of Burners | 5 |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 66.5 |
| Product Dimensions | 36" x 5 11/16" x 21" |
| Product Width | 36" |
| Cut-Out Dimensions | 33 7/8" W x 3 1/8" H x 19 1/8" D |
| Height (decimal) | 5.6875 |
| Width (decimal) | 36 |
| Depth (decimal) | 21 |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
Other
| Cut-Out Dimensions | 33 7/8" W x 3 1/8" H x 19 1/8" D |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 5.69 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 66.5 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 33 7/8" W x 3 1/8" H x 19 1/8" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 10.69 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 106.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 106.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 30.93 lbs. |
| Total of Cubes | 2.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 30.93 lbs. |
Materials/Finishes
| Controls for Cooktop | Weighted Knob |
| Cooktop Type | Gas |
Features
| Sealed Burners | Yes |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









